Arrivederci Sicilia (ako sa nám lúčilo so Sicíliou)

By Jane Hepburn - 15:03:00

Malý chlapec na bratislavskom letisku: "Som sa tak bál, že havarujeme, ale doleteli sme super."
Ja na bratislavskom letisku: "Sa tak bojím, že mi niekde zapatrošili kufor."

DSC_5515


Lúčenie sa s niečím, s niekým, je ťažké. S vytúženou dovolenkou, najbližšími ľuďmi alebo s miestom, kde vám je príjemne. Sediac v autobuse, smerujúc na letisko, som sa však nedokázala zbaviť úsmevu na tvári.

DSC_5568

Keby som vám mala opísať dopodrobna všetky spory, radosti, sťažnosti a zážitky z našej dovolenky, možno by ste si mysleli, že je to celé fikcia. Do úplných detailov zachádzať určite nebudem, no poviem vám, že to bola dovolenka s poriadnou dávkou talianskeho (sicílskeho) temperamentu.

Celý týždeň som váhala medzi chcem ísť domov a chcem tu ostať ešte týždeň a mala pocit, že som si absolútne neoddýchla. No ako tu tak teraz sedím, obklopená ruksakom, fľašou s vodou z hotelovej izby a fotoaparátom, pozorujem z okna polorozpadnuté talianske domy a cannolerie, dymiacu Etnu a odparkované fiaty, zaberajúce polovicu cesty, doľahol na mňa akýsi pokoj. A nie taký ten pokoj jupí, konečne ideme domov, no práve naopak - že ten týždeň predsa len naplnil moje očakávania, ba možno aj viac. Že domov sa vraciam šťastná, plná pozitívnej energie a mierne sklamaná, že ten týždeň tak rýchlo ubehol. 

Znova som však videla ďalší kus sveta, prešla sa prvýkrát v živote po sopke, okúsila nové jedlá, získala nové skúsenosti a verím, že o rok znova spoznám inú krajinu, zaplávam si v inom mori a uvidím úplne nové miesta. Ľudia nadávali na každodenný identický výber jedla na raňajkách, počasie, neustále obsadený tenisový kurt (hej, to som sa sťažovala ja), že to tu nie je ako v Egypte, alebo aj diskotéky pod oknami do hodín nočných neskorých. Jasné, že aj ja som si občas pofrflala, no už len to, že mám možnosť takto cestovať, ma neskutočne teší. Uvedomujem si, že nie každý má to šťastie a môže si dovoliť čo i len ísť na týždeň k moru.

Som vďačná za to, aký bol týždeň na Sicílii a čert to ber, aj keď sme mali zopár škvárov a nepríjemných (teda skôr šokujúcich) momentov. Znova som sa presvedčila o tom, že to staré známe "oni sú ako talianska rodina" má svoje opodstatnenie.

DSC_5295
V najbližších dňoch (týždňoch?) sa s vami podelím so svojimi zážitkami a dúfam, že nebudem jediná, ktorej to urobí radosť. Stay tuned!

P.S.: Ráno som sa zobudila v posteli plnej mravcov. Som vporiadku, neotriaslo to mnou až tak, ako by som bola bývala čakala. (psychicky. fyzicky sa otriasam radšej ešte doteraz. a ten vreskot ocenilo asi celé naše poschodie.)

P.P.S.: Pevne dúfam, že panie v trafike a na recepcii pochopili, že tie pohľadnice chcem poslať na Slovensko.

 • Share:

You Might Also Like

10 comments from you ♥

 1. Asi nikdy žádná dovolená není nikdy na 100% ideální, ale důležitý je, abychom si svými představami o tom, jaké by to mělo být, nezkazit celou dovolenou :) Jsem ráda, že jsi si to na Sicílii nakonec užila a vrátila se domů plná pozitivní energie :)

  Another Dominika

  ReplyDelete
 2. To je skvělý článek! :D Tak humorně, ale krásně napsaný. Projít se po sopce je jeden z mých snů, tak doufááám <3 Moc se těším na další články. Také děkuji za milý komentář u mě na blogu, budu ráda když se budeš i nadále ráda vracet :)

  https://thewaybya.blogspot.cz/

  ReplyDelete
 3. milujem tvoj štýl písania, pristihla som sa pri tom, že sa nahlas smejem :D je úžasné, že si nakoniec s dovolenkou spokojná, veď na to sú, nie? už sa teším, ako si prečítam o tvojich ďalších dobrodružstvách, lebo šípim, že to bude naozaj dobré :D ;)

  ReplyDelete
 4. Milujem tvoje cestovateľské články a na tvoje hodnotenie Sicílie som o to viac zvedavý, pretože tu akurát dovolenkujem a som zvedavý, čo pekné sa tu dá vidieť a čo odporúčaš. ����

  ReplyDelete
 5. Vyzerá to ako krásne miesto, tak sa už teším na ostatné články :)

  ReplyDelete
 6. Závidím ti Sicílii, miluju Itálii! :) hlavně to jídlo muselo být skvělý a ani by mi nevadilo, že je pořád stejný :D. Dobře, že sis dovolenou nakonec užila! Krásné fotky.

  ReplyDelete
 7. Na prvej fotke je Milazzo, na druhej sirne jazierko na ostrove Vulcano (Liparske ostrovy), na tretej pohlad z Tindari na zaliv pri mestecku Patti.

  ReplyDelete
 8. ♥♥♥
  pokračovanie sa chystá už dnes

  ReplyDelete

thank you for your comments!